Almanya Sürücülerin Ülkeye Girişlerinde Uygulanan Korona Virüs Kurallarını Güncelledi

UND tarafından yapılan duyuruda, yapılan değişiklikle uluslararası karayolu taşımacılığı yapan sürücüler için 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni kurallar şu şekilde:

Covid-19 varyantı görülen bölgeler ve yüksek riskli bölgeler haricinde kalan tüm bölgeler risksiz bölge olarak değerlendiriliyor.

Almanya’ya girişten önceki 10 gün içinde risksiz bölgeler ve/veya yüksek riskli bölgelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim, korona test zorunluluğu ve karantina zorunluluğu bulunmuyor.

Ancak Almanya’ya girişten önceki 10 gün içerisinde varyant görülen bölgede bulunmuş olan sürücülerin korona virüs kurallarını takip etmesi gerekiyor. Bu sürücülerin girişten önce test olması (PCR için girişten en geç 72 saat önce, hızlı antijende ise en geç 24 saat önce) gerektiği belirtilirken, korona virüs geçirildiğine dair veya aşı olunduğuna dair belgelerin yeterli olmadığı ifade edildi.

Ayrıca varyant bölgesinde 72 saatten fazla zaman geçirmiş ve/veya Almanya’da 72 saatten uzun kalınacak ise sürücülerin ön bildirim yapmak ve karantinaya girmek zorunda olduğu oldukları belirtildi.

An itibari ile Almanya tarafından karayolu ile ulaşımın sağlanabileceği ülkeler arasında varyant bölgesi kabul edilen bir ülke bulunmadığı ancak söz konusu risk gruplarının sürekli olarak güncellendiği bilgisi aktarıldı.