DHL Express Türkiye İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde Tesis İnşa Ediyor

DHL Express Türkiye, İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yeni bir tesis inşa ediyor. Müşterilerinin iş hacmindeki büyümeyle doğru orantılı artan hizmet taleplerini karşılamak üzere, son teknolojiler kullanılarak inşa edilen tesis, 31 Temmuz 2021’de markanın ilk uçağının İstanbul Havalimanı’na inmesiyle faaliyete geçecek.

Markanın yeni tesisinde apron’a (uçağın iniş yaptığı alana) erişimi sayesinde gönderilerin uçaktan daha hızlı aktarılması ve dolayısıyla ambar girişlerinin de hız kazanması hedeflenirken, gönderi ayrıştırma sistemiyle gönderi evraklarının daha hızlı bir şekilde DHL Gümrük Hizmetleri Ordino Servisi’ne aktarılması amaçlanıyor.

Yeni Operasyon Merkezi’nde kullanılan sistem ile Anadolu’ya teslimatların daha güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Yeni tesiste kullanılan Otomatik Depolama ve Boşaltma Sistemi sayesinde tüm depolama ve gönderi elleçleme süreçleri tam otomasyona sahip hale getirilirken, bu sistem ile gönderilerin daha güvenli ve hızlı şekilde teslimatının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Firma tarafından, İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesise geçiş sürecinde yaşanacak değişiklikler ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
Buna göre; Yenibosna’daki geçici depolama yerinde bulunan gümrüklü gönderilere ait tüm gümrük işlemleri Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü’nden yapılmaya devam edecek.

İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesise inen uçakla gelen gönderilerin gümrük işlemlerinin de İstanbul Havalimanı Gümrüğü’nden yapılması gerekiyor. İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesiste operasyonlara başlanmasıyla birlikte müşterilere iletilen “Gümrüklü Gönderi” bildirimlerinde gönderilerin hangi DHL Geçici Depolama Yeri’nde olduğunun görülebileceği bir link bulunacak. Atatürk Havalimanı’na gelen gönderilerin (G0223) ve İstanbul Havalimanı’na gelen gönderilerin işlemleri ilgili gümrük müdürlüklerinden yapılacak. Gümrükler arası gönderi aktarımı yapılamayacak.

MB224 numaralı varış uçuşu 31 Temmuz itibarıyla İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesise iniş yapacak. Geçici Depolama Yeri (GDY) kodu G34000030 olacak.

MB9346 numaralı varış uçuşu 7 Ağustos itibarıyla İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesise iniş yapacak. Bu tarihten itibaren tüm gelen uçuşlar İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesise iniş yapacak. Gelen tüm gönderilerin ambar işlemlerinin yapılacağı yeni Geçici Depolama Yeri (GDY) kodu G34000030 olacak.

MB9345 numaralı uçuş ve planlanacak olan diğer çıkış uçuşları 14 Ağustos itibarıyla İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesisten hareket edecek.

13 Ağustos’tan itibaren mikro ihracat ve ihracat gönderileri İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesisten kabul edilecek. Belirtilen günde çıkış işlemleri yapılamayacak. İhracat gönderilerin yurt dışı edilmesi işlemleri, 14 Ağustos Cumartesi günü mesaili olarak ya da 16 Ağustos Pazartesi günü mümkün olacak.

16 Ağustos Pazartesi günü itibarıyla tüm uçuşlar mevcut çalışma düzeni ile İstanbul Havalimanı Kargo Bölgesi’nde yer alan yeni tesisten devam ettirilecek. Bu tarihten itibaren uçakların iniş ve kalkışı İstanbul Havalimanı üzerinden planlanacak.